TAGI

"Zioła mają delikatną moc, idealnie dostosowaną do leczenia kobiet. Mogą być używane nie tylko do odżywiania ciała i duszy, ale także do rozwiązywania konkretnych dolegliwości, które często dręczą kobiety." Słowa znanej zielarki, Rosemary Gladstar, doskonale oddają myśl przewodnią dzisiejszego artykułu, którego bohaterami są: dziurawiec, pokrzywa, krwawnik i skrzyp polny. W tym wpisie przyjrzymy się jak popularne zioła mogą wspierać różne aspekty kobiecego zdrowia, urody i samopoczucia.

Wszyscy wiemy, że woda jest nam niezbędna do życia, jednak troska o właściwą hydratację i niedopuszczanie do odwodnienia jest szczególnie istotna w przypadku dzieci. Zachęcanie do picia wody oraz zapobieganie odwodnieniu to zadania, przed którymi stoi każdy opiekun. Nawyk sięgania po łyk wody powinien być wyrabiany od najwcześniejszych lat, jednak przekonanie malucha do wyboru zdrowej wody zamiast popularnych, dosładzanych napojów bywa prawdziwym wyzwaniem. W tym artykule omówimy, jak szybko rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia u dziecka oraz jak kreatywnie zachęcić je do picia wody.

Leonardo da Vinci napisał, że „Ludzka stopa jest arcydziełem inżynierii i prawdziwym dziełem sztuki”. O komfort stóp warto dbać przez cały rok, jednak szczególnie troskliwą opieką powinniśmy otoczyć je latem, gdy są najmocniej eksploatowane. Więcej ruchu, wysokie temperatury, zwiększona potliwość, noszenie otwartych butów i chodzenie boso oraz korzystanie z publicznych kąpielisk – wszystko to wpływa zarówno na ich wygląd, jak i na kondycję. W tym artykule przedstawiamy kompleksowy przewodnik letniej pielęgnacji stóp, który pomoże Wam odpowiednio zadbać o ich atrakcyjny wygląd i pełną higienę, zapobiegać typowym dla tego sezonu dolegliwościom oraz doradzi, jak lekkim krokiem przejść przez całe lato.

Czy biorąc antybiotyk można się opalać? Czy antydepresanty są przeciwwskazaniem do depilacji laserowej lub wczasów w ciepłych krajach? Które witaminy są światłoczułe i co to oznacza zwrot fototoksyczne leki? Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania, to koniecznie powinniście przeczytać ten artykuł. W drugiej części publikacji o fotoalergenach w naszym otoczeniu skupimy się substancjach fotouczulających, które znajdziecie w popularnych i powszechnie stosowanych lekach.

Substancje o potencjale fotouwrażliwiającym to związki chemiczne, które pod wpływem promieni UV mogą wywołać skórne reakcje fotonadwrażliwości (fotouczulenia i odczyny fototoksyczne). Fotoalergeny są bardzo powszechne w naszym otoczeniu, wchodząc w skład pożywienia (produkty roślinne i zioła), niektórych suplementów diety i leków, perfum i kosmetyków. Same w sobie nie są groźne, jednak w połączeniu ze słońcem (lub innym źródłem promieniowania ultrafioletowego (lampy solarne, lasery) mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia, wyglądu i dobrego samopoczucia. Jedynym sposobem, aby uniknąć ryzyka wystąpienia odczynów alergicznych, jest rzetelna wiedza na temat fotosensybilizatorów oraz produktów, w których można je znaleźć.

Ekspozycja na światło słoneczne, które w małych dawkach jest absolutnie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w zbyt dużych dawkach może wywołać również szereg niepożądanych zmian skórnych (fotodermatoz). Fotouczulenia oraz odczyny fototoksyczne to typy skórnej reakcji fotonadwrażliwości na promieniowanie ultrafioletowe, jednak przyczyny ich występowania, mechanizm działania oraz długofalowe skutki każdej z nich różnią się między sobą. Mogą one wpływać nie tylko na komfort codziennego funkcjonowania i związane z nim dobre samopoczucie, lecz także na zdrowie i estetykę wyglądu zewnętrznego. Obydwie reakcje zachodzą z udziałem promieni UV, więc uczulenie na słońce najczęściej występuje w sezonie letnim lub podczas wycieczek do ciepłych krajów, jednak może się pojawić na skutek korzystania z lamp solarnych czy zabiegów kosmetycznych. W tym artykule omówimy, co to jest fotouczulenie i fototoksyczność, czym różnią się między sobą i co może do nich prowadzić oraz poradzimy, co zrobić, gdy pojawia się alergia na słońce.