TAGI

Właściwości kurkumy

kurkuma.png

Kurkuma jest cennym źródłem składników odżywczych. Cudowne właściwości i tym samym działanie kurkuma zawdzięcza obecności związków leczniczych, które nazywane są kurkuminoidami. Najważniejszym z nich jest kurkumina – przeciwutleniacz o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Kurkumina jest niestety słabo wchłaniana, dlatego też często zaleca się spożywanie jej z piperyną , która wspomaga wydzielanie soków trawiennych w żołądku, trzustce i jelitach, dzięki czemu zwiększa wchłanianie kurkuminy.

To jednak nie wszystko – kurkuma jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zmielone kłącza kurkumy zawierają w sobie witaminy z grupy B – tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, niacynę oraz witaminę B6. Spożywając kurkumę dostarczamy naszemu organizmowi również witaminę E oraz K, a także takie składniki mineralne jak: wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cyk i fosfor. Warto podkreślić, że w 100 g kurkumy znajduje się 65 g węglowodanów, 8 g białka, 10 g tłuszczu oraz 22,7 g błonnika pokarmowego.

Nie bez znaczenia są związki czynne, które znajdują się w kurkumie. To dzięki nim ma charakterystyczny, przyjemny zapach. Związki te odpowiadają za tworzenie się olejku eterycznego i można wśród nich znaleźć:

ar-turmeron – 25,3%;

α-turmeron – 18,3%;

β-turmeron – 12,5%;

β-caryophyllen – 2,26%;

eucaliptol – 1,6%;

α-phellanderen – 0,42%.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kurkuma posiada właściwości pobudzające wydzielanie żółci, gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych. Działa również rozkurczająco oraz antybakteryjnie. Udowodniono pozytywny wpływ kurkumy na stany chorobowe związane z trawieniem, wątrobą i trzustką. Niejednokrotnie stosuje się także kurkumę w leczeniu infekcji wirusowych, ponieważ przyprawa hamuje poniekąd namnażanie się wirusów oraz zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.

Co ważne – kurkuma nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży, ponieważ posiada ona właściwości pobudzające pracę miednicy, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do poronienia. Kurkuma podwyższa niekiedy działanie leków przeciwzakrzepowych, natomiast u osób chorujących na kamicę żółciową może zwiększyć odczuwanie bólu. Ponadto spożywanie zbyt wysokich dawek kurkumy może wywołać biegunki, a także nudności czy inne niekomfortowe dolegliwości.

Kurkuma jest przyprawą o udowodnionych cudownych właściwościach, jednak zanim zdecydujemy się na jej regularne spożywanie warto skonsultować się z lekarzem celem uniknięcia późniejszego dyskomfortu.