TAGI

Jak walczyć z wolnymi rodnikami?

DO WPISÓW BLOGOWYCH 9.png

Wolne rodniki, choć są naturalnym elementem naszej fizjologii, w dużej ilości stanowią zagrożenie dla zdrowia. Zrozumienie ich działania i skuteczne stosowanie antyoksydantów (dostarczanych do organizmu nie tylko w diecie, lecz także w suplementacji), pozwala jednak efektywnie minimalizować ich negatywne skutki.

Wolne rodniki – co to?

Wolne rodniki to termin, który często pojawia się w dyskusjach o zdrowiu, choć jego pełne znaczenie może nie być szeroko znane. Te niesparowane cząsteczki, znane również jako reaktywne formy tlenu (RFT), są produktami ubocznymi naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Charakteryzują się niestabilnością i dążeniem do odzyskania równowagi poprzez "kradzież" elektronów od stabilnych atomów, co może prowadzić do łańcuchowej reakcji uszkadzającej komórki. Taki stan rzeczy ma potencjalnie negatywny wpływ na nasze zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, chorób serca i miażdżycy.

Jak powstają wolne rodniki?

Na powstawanie wolnych rodników wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, stres, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu czy ekspozycja na niektóre chemikalia mogą znacząco zwiększyć produkcję wolnych rodników w naszym organizmie. Również współczesna dieta, obfitująca w smażone potrawy oraz produkty wysoko przetworzone, może przyczyniać się do ich nadmiaru.

Jak zneutralizować wolne rodniki?

Antyoksydanty to nasza główna linia obrony przeciwko szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Silne działanie antyoksydacyjne wykazują witaminy: E, A oraz C, obecne w warzywach i owocach. Regularne spożywanie produktów bogatych w te witaminy może pomóc w utrzymaniu równowagi oksydacyjnej w organizmie. Selen, znajdujący się w pestkach dyni czy orzechach brazylijskich, to kolejny potężny przeciwutleniacz. Wspiera ochronę komórek przed uszkodzeniami i stresem oksydacyjnym. 

Beta-karoten (prowitamina A), obecna jest w czerwonych warzywach. Doskonałym źródłem tego składnika jest marchewka, wspomaga wzrok i chroni przed zaćmą, podczas gdy likopen z czerwonych pomidorów efektywnie zwalcza wolne rodniki. Polifenole, które znaleźć można m.in. w zielonej herbacie, czystku czy czerwonym winie, to dla ludzkiego ciała naturalne "zmiatacze wolnych rodników", usuwające wolne rodniki je z naszego systemu.

Suplementacja jako wsparcie w walce z wolnymi rodnikami

Chociaż dieta jest kluczowa, nie zawsze wraz z posiłkami jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników. W tym miejscu z pomocą przychodzą suplementy diety. EstroVita oferuje wysoce skoncentrowane, naturalne i łatwo przyswajalne kwasy tłuszczowe omega 3, 6, i 9 wzbogacone witaminami. Nasze preparaty, będące efektem zaawansowanej technologii, dostarczają idealnej proporcji i czystości tych kwasów, wspierając obronę organizmu przed wolnymi rodnikami i umożliwiając skuteczną ochronę na każdym etapie życia.

Wolne rodniki, choć są naturalnym elementem naszej fizjologii, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i negatywnie wpływać na starzenie się skóry. Zrozumienie ich działania i skuteczne stosowanie antyoksydantów, zarówno z diety, jak i suplementacji, pozwala jednak efektywnie minimalizować ich negatywne skutki.