TAGI

Sposoby na zminimalizowanie stresu

02-04.jpg

Czym jest stres?

Sytuacje wywołujące napięcie to dla naszego organizmu jasny sygnał, aby rozpocząć produkcję kortyzolu. Choć wytwarza go codziennie, szczególnie z rana po przebudzeniu, aby napełnić nas energią, w nadmiarze wywołuje on szereg różnych relacji. To właśnie kortyzol nasyca nas glukozą, wzmacnia adrenalinę i noradrenalinę, czyli nieodzowny element reakcji walcz-uciekaj, którą odziedziczyliśmy po naszych dalekich przodkach.

Stres możemy podzielić na motywujący i demotywujący. Ten pierwszy jest bodźcem wspierającym nas podczas załatwiania jakiejś sprawy, daje nam siłę do działania i pomaga nam dojść do ładu z zadaniami, które mieliśmy do wykonania. Kiedy ten stan się przedłuża, a podejmowane przez nas działania nie dają rezultatu, stres rośnie, wywołując u nas gniew i frustracje. Jeżeli w dalszym ciągu nie potrafimy go opanować, zmusi nas on do wycofania się i zrezygnowania ze swoich planów, aby móc odczuć upragnioną ulgę i uniknąć stresu.

Jak stres wpływa na nasze zdrowie?

Przewlekły stres to poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Długotrwałe napięcie wywołuje depresję, niestabilność emocjonalną, drażliwość, obniżoną koncentrację i libido, skłonność do nadużywania alkoholu i chęć sięgnięcia po narkotyki, a nawet myśli samobójcze. W tym czasie ciało zmaga się z problemami ze snem, kłopotami z oddychaniem, nerwobólami, omdleniami, migreną, zaburzoną pracą układu krążenia i podwyższonym ciśnieniem, co w efekcie prowadzić może nawet do ataków serca.

Sposoby na kontrolowanie stresu

Stres znajduje się w naszych głowach, najważniejsza jest więc zmiana sposobu myślenia. Choć łatwo to powiedzieć, taka zmiana nie jest prosta. W oswojeniu się ze stresem pomaga rozebranie stresującej myśli na najdrobniejsze czynniki, zupełnie jakbyśmy rozbierali domek wykonany z klocków. Zastanówmy się z czym się wiąże ta sytuacja, kto jest w nią zamieszany i co tak bardzo w niej, nas stresuje. Kiedy dojdziemy do tego momentu, warto pomyśleć o konsekwencjach krótko i długofalowych potencjalnego niepowodzenia, a także o tym, że przecież jako człowiek mamy prawo do osiągania porażek. Taka próba kontrataku na stres to pierwszy krok, drugim jest zmiana swoich przyzwyczajeń i sposobu życia.

Osoba odczuwająca długofalowe napięcie powinna przede wszystkim skupić się na sobie i warunkach, w jakich funkcjonuje. Bardzo możliwe, że sypia znacznie krócej, niż potrzebne dla organizmu 7-8 godzin dziennie, równie możliwym jest to, że nie dostarcza sobie wystarczającej ilości odpoczynku. Relaks to nie strata czasu, a niezbędny element dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Warto poświęcić mu co najmniej 30 minut dziennie, przeznaczone wyłącznie dla samego siebie, podczas których dojdziemy do ładu ze swoimi myślami. Ten czas przyjemnie i produktywnie spędza się podczas spacerów, które przynoszą dodatkowe korzyści, ruch i dotlenienie sprawia bowiem, że organizm staje się spokojniejszy, jego praca reguluje się a napięcie opuszcza nasze ciało.

Kwasy omega 3

Odczuwanie stresu powoduje szereg niekorzystnych reakcji chemicznych w naszym organizmie, które utrzymują nas w uczuciu ciągłego napięcia, powodują bóle mięśniowe a także przyczyniają się do drżenia rąk. Artykuły naukowe pokazują, że zastosowanie terapii opartej na działaniu kwasu omega 3 sprawia, że poziom stresu obniża się, sprzyjając jednocześnie koncentracji. Spożycie kwasów omega musi być jednak ściśle zbilansowane w naszej diecie, dlatego tak ważnym jest, aby sięgać po odpowiednie i sprawdzone suplementy. EstroVita to w 100% naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez organizm porcja kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. Wszystkie produkty wyróżnia doskonała proporcja oraz czystość kwasów tłuszczowych omega w postaci estrów etylowych, pochodzących z unikalnej kompozycji co najmniej 4 olejów roślinnych.

Kontrola i redukcja stresu jest możliwa. Wiąże się co prawda z dość trudną pracą, ale jest ona warta poświęcenia!