TAGI

O jakich witaminach trzeba pamiętać w ciąży?

09-04.png

W czasie ciąży witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Warto jednak pamiętać, że zarówno zapotrzebowanie na witaminy, jak i ich ilość zależy od wielu czynników – każda kobieta ma indywidualne potrzeby uwarunkowane stanem zdrowia, wiekiem czy trybem życia. Ważne jest, aby każdą suplementację witaminową skonsultować z lekarzem prowadzącym, który pomoże dobrać odpowiednią dawkę.

Witamina A

Witamina A jest ważna dla naszego organizmu, niemniej w ciąży trzeba na nią niezwykle uważać, ponieważ za duża jej ilość może wpłynąć na uszkodzenie płodu, a nawet poronienie. Witaminę A najlepiej jest dostarczać wraz z posiłkami i zrezygnowanie z dodatkowej jej suplementacji – chyba, że konsultacja lekarska wykaże inaczej.

Witamina ta wpływa na jakość widzenia, rozwój kości, zębów i paznokci. Wykazuje działanie antyoksydacyjne. Niedobór witaminy A może wpłynąć na obniżenie sprawności układu immunologicznego, może także pojawić się suchość skóry i jej łuszczenie.

Witaminy z grupy B

Każda przyszła mama powinna przyjmować witaminy z grupy B, a w szczególności witaminę B6, B9 i B12 – pomagają one w zminimalizowaniu ryzyka pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. Mało tego – witaminy te w dużej mierze łagodzą zmęczenie, często występujące w ciąży.

Witamina C

Jedna z najpopularniejszych witamin, których nie powinno pomijać się w czasie ciąży. Witamina C między innymi neutralizuje wolne rodniki. Skrajny niedobór witaminy C może prowadzić do krwawienia z dziąseł, łamliwości kości czy trudności w gojeniu się ran, a także wpłynąć na brak apetytu. W ciąży jest szczególnie ważna, ponieważ może zapobiegać przedwczesnemu pękaniu błon płodowych.

Witamina D

Choć nasz organizm może sam ją wytworzyć – za pomocą słońca, tak pomimo tego wiele osób cierpi na jej niedobór. W okresie ciąży witamina ta jest bardzo ważna, ponieważ jej niedobór może prowadzić do utraty wapnia z kości, co w konsekwencji może prowadzić do pojawienia się stanu przedrzucawkowego. Zgodnie z zaleceniami PTG kobiety w ciąży powinny przyjmować 2000 IU witaminy D3 na dobę. W niektórych przypadkach, gdy występuje znaczny niedobór tej witaminy, lekarz może zalecić zwiększenie dawki.

Witamina K

Choć mniej oczywista, tak równie ważna! Witamina K jest ściśle związana z układem krzepnięcia; bierze także udział w homeostazie wapnia, co zapobiega nadmiernej łamliwości kości. Niedobór witaminy K może powodować pojawienie się krwotoków z nosa, zaburzenia pracy jelit, a także wpływa na wydłużenie się procesu gojenia. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża podaż witaminy K może być bardzo niebezpieczna i zwiększać ryzyko zakrzepów.

Kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9

  • Omega 3 – odgrywa fundamentalną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Według wielu danych źródłowych ich największa rola polega na poprawie pracy układu nerwowego, pobudzają przyrost komórek mózgu (poprawiając zdolności zapamiętywania oraz przyspieszając proces uczenia się), a także stanowią ważny budulec błon komórkowych oraz kości. W okresie karmienia piersią to właśnie mleko matki wzbogaca dietę maluszka w n-3, kształtując jego wzrok, pozytywnie wpływając na rozwój umiejętności werbalnych, motorycznych i społecznych, a także zmniejszając ryzyko trądziku w późniejszym wieku.
  • Omega 6 – nie ulega wątpliwości, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy kwasami z grupy omega 3, a omega 6. Omega 6 wspierają układ odpornościowy kobiety oraz wywierają wpływ na rozwój układu immunologicznego dziecka, a także kształtowanie się jego układu nerwowego. W okresie laktacyjnym redukują ryzyko wystąpienia wielu chorób.
  • Omega 9 – ten rodzaj kwasów tłuszczowych jest szczególnie ważny w trosce o komfort przyszłej mamy. Jego spożywanie pozwala ograniczyć występowanie wielu, nieprzyjemnych dla kobiet w okresie ciąży dolegliwości. Jedną z nich jest niestrawność i nadprodukcja kwasów żołądkowych.

Produktem po jaki warto sięgnąć w ciąży jest EstroVita Classic. Zalecana dzienna porcja produktu EstroVita: 5 ml stanowi 100% dziennego zapotrzebowania na wszystkie kwasy z grupy omega i dostarcza: Omega-3 (kwas α-linolenowy) – 2,2g Omega-6 (kwas linolowy, γ-linolenowy) – 1,1g Omega-9 (kwas oleinowy) – 1,0 g Witamina E (D-alfa-tokoferol) – 1,8 mg. Taka porcja produktu (5 ml) przeznaczona jest do stosowania dla wszystkich osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, aby w tym ważnym okresie jakim jest ciąża, przyjmowanie każdego suplementu konsultować z lekarzem.

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy to kobieta musi szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Prawidłowa podaż witamin jest zatem kluczowa!