TAGI

Nowy rok, nowa (zdrowsza) ja. Jak dobrze podejść do realizacji noworocznych postanowień

Projekt bez nazwy (2).png

Nowy Rok to nie tylko czas hucznego świętowania, ale także moment, gdy wiele osób podejmuje tradycyjne noworoczne postanowienia. Mają one przybliżyć nas do osiągnięcia wymarzonych celów oraz w pozytywny sposób zmienić codzienne, nie zawsze korzystne i wspierające nawyki. Wiele ze składanych sobie samym obietnic zakłada podjęcie działań na rzecz zdrowszego i bardziej harmonijnego stylu życia. Gorąco kibicujemy idei „nowy rok – nowa ja” i podpowiadamy, jak konstruktywnie przekształcać postanowienia w rzeczywistość.

Realistyczne cele

Zamiast rzucać się z przysłowiową motyką na słońce, postaraj się przeanalizować, jakich zmian faktycznie jesteś w stanie dokonać w nadchodzącym roku. Przemyśl, ile czasu oraz jakie środki możesz przeznaczyć na realizację każdego ze swoich celów, a następnie skup się na mniejszych, łatwiej osiągalnych zadaniach, które sukcesywnie będą cię do niego przybliżać. Na przykład, zamiast od razu postanawiać, że będziesz ćwiczyć każdego dnia, zacznij od trzech razy w tygodniu. Małe sukcesy budują motywację do dalszych działań, więc jeśli okaże się, że dajesz radę wytrwać w tym postanowieniu, sukcesywnie zwiększaj ilość dni, które poświęcasz na treningi. 

Zdrowe odżywianie bez zbędnych ekstremów

Chcąc zmienić dotychczasowy styl żywienia na zdrowszy i bardziej przyjazny uzyskaniu wymarzonej sylwetki, absolutnie nie próbuj żadnych drastycznych diet. W pierwszej kolejności skup się na podejmowaniu zdrowszych wyborów podczas codziennych zakupów lub wizyt w restauracji. Dodawaj więcej warzyw i owoców do swoich posiłków, ogranicz ilość tłustych i smażonych dań oraz zastępuj przetworzone produkty ich naturalnymi odpowiednikami. Stopniowo zwiększaj ilość surowych produktów, a słodzone napoje zastępuj czystą wodą lub ziołowymi herbatkami. Zmiany wprowadzaj stopniowo i słuchaj reakcji swojego organizmu, sprawdzając, które z produktów najbardziej Ci służą.

Poczuj przyjemność z bycia w ruchu

Jednym z najpopularniejszych postanowień jest obietnica, że w nowym roku będziemy się więcej ruszać. Jednak aktywność fizyczna niekoniecznie musi oznaczać codzienne serie wyczerpujących treningów na siłowni. Pomyśl, jakie sporty lubiłaś uprawiać w dzieciństwie i znajdź formę ruchu, która sprawia Ci radość – może to być: taniec, jazda na rowerze, pływanie czy długie spacery. Postaraj się namówić do aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu swoją rodzinę lub znajomych. W towarzystwie łatwiej zachować regularność i wspólnie cieszyć się sportowymi sukcesami.

Dobra noc to lepszy dzień

Dobrej jakości sen jest kluczowy dla zdrowia i optymalnego samopoczucia w ciągu dnia. Będąc wyspaną, łatwiej i szybciej osiągniesz swoje cele. Dorośli (w wieku 18-54 lat) powinni przesypiać od 7 do 9 godzin na dobę. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, jednak pamiętaj, że absolutne minimum to co najmniej 6 godzin. Postaraj się wyznaczać regularne godziny snu i stwórz rutynę, która pomoże Ci  zrelaksować się przed pójściem spać. Na początek postaraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych przed zaśnięciem oraz zainwestuj w dobrej jakości materac i poduszki.

Woda to źródło (zdrowego) życia

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu. Staraj się pić odpowiednią (około 8 szklanek) ilość wody każdego dnia. Jeśli masz problem, aby pamiętać o konsumpcji płynów, możesz ustawić elektroniczne przypomnienia lub korzystać z aplikacji, które pomogą Ci w utrzymaniu nawodnienia.

Mindfulness, medytacja i redukcja stresu

Znajdź czas na relaks i spokój umysłu. Jeśli masz możliwość, wypróbuj którąś ze sprawdzonych praktyk relaksacyjnych, jak na przykład: medytacja, zajęcia z uważności czy ćwiczenia z głębokiego oddychania. Postaraj się przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na wybraną formę relaksu, a gdy poczujesz, jak wiele korzyści wnosi to w Twoje codzienne życie, stopniowo zwiększaj liczbę dni, które poświęcasz na tę ulubiona. Jeśli nie masz opcji, aby uczęszczac na zorrganizowane zajęcia, postanów sobie, że co drugi dzień poświęcisz kilka chwil na pobycie w ciszy, z dala od codziennego zgiełku. Nawet takie drobne momenty mogą znacząco poprawić Twoje samopoczucie psychiczne.

Regularnie kontroluj stan zdrowia

Zaplanuj i zarezerwuj wszystkie niezbędne wizyty u lekarza. Nie odkładaj żadnej z nich na potem, tylko już dziś poświęć czas na umówienie najpilniejszych z nich. Regularne badania mogą pomóc w wcześniejszym wykryciu i leczeniu potencjalnych problemów zdrowotnych.

Mniej oczywiste zmiany

Zachęcamy, abyś na końcu listy swoich noworocznych postanowień dodała coś ekstra. Pomyśl o jednej, ale regularnej aktywności, która nie będzie czasochłonna ani trudna do , lecz  może szybko przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia i lepszego samopoczucia. Na przykład wprowadzenie krótkich przerw w trakcie pracy, które poświęcisz na ćwiczenia rozciągające lub przejście się po biurze. Może to być także wewnętrzna deklaracja, że każdego dnia uśmiechniesz się do przynajmniej jednej osoby. Niezależnie od tego, czy będziesz miała na to w danym momencie ochotę, po prostu to zrób, a po pewnym czasie uśmiechowa rutyna wejdzie Ci w nawyk. O tym, jak wielką moc poprawy rzeczywistości potrafi mieć szczery uśmiech, chyba nie musimy Cię przekonywać. 

Zdrowy styl życia to nie tylko zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia. To także dbanie o umysł i emocje. Zmiany rzadko kiedy są łatwe, jednak płynące z nich korzyści będą nieocenione – lepsze samopoczucie, więcej energii, a nawet poprawa wyglądu. Przystępując do spełniania noworocznych postanowień, warto też zawczasu pomyśleć o suplementacji – odpowiednio dobrane preparaty mogą wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie oraz wzmacniać odporność, konieczną do efektywnej realizacji stawianych sobie celów. Linia nowoczesnych suplementów diety PostVital oparta jest na wyjątkowych właściwościach biomasy postbiotycznej drożdży Yarrowia lipolytica, o potwierdzonym badaniami, pozytywnym wpływie na układ immunologiczny i naturalne bariery obronne organizmu. 

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!