TAGI

Jaki wpływ ma niebieskie światło na sen?

30-03.jpg

Bezsenność i nie tylko

Polska znajduje się daleko w rankingu krajów, których mieszkańcy dobrze się wysypiają. Śpimy za mało, a nasz sen ma wyjątkowo słabą jakość. Skutkuje to porannym wstawaniem z bólem głowy i poczuciem notorycznego zmęczenia. To wpływa na kondycję zdrowotną i mentalną. Niebieskie światło emitowane jest przez urządzenia cyfrowe oraz wyświetlacze. Co gorsza, nowocześniejszy sprzęt emituje go jeszcze więcej, a nowoczesna technologia rozwija się w tym kierunku, abyśmy poświęcali jej jeszcze więcej czasu.

Rezygnacja z telefonu, telewizora, laptopa lub tabletu na trzy godziny przed snem brzmi jak misja niemożliwa do wykonania. W końcu nierzadko właśnie dopiero wtedy wracamy do domu i chcemy się zrelaksować korzystając z tych urządzeń. Tak naprawdę wystarczyć by mogła nawet godzina, ale i takie wyzwanie dla wielu osób jest niemożliwe. Bardzo często przeglądamy media społecznościowe lub oglądamy filmy, leżąc już w łóżku.

Co takiego jest w niebieskim świetle?

Komórki zwojowe siatkówki oka, na podstawie barwy na nie padającej, wysyłają do mózgu informacje na temat tego, jaka obecnie jest pora dnia. Światło niebieskie jest typowe dla dnia. Wówczas mózg jest bardziej aktywny, nie jest wydzielana melatonina. Jest to hormon odpowiedzialny za zasypianie, obniżający ciśnienie krwi, poziom glukozy oraz temperaturę ciała. To powoduje bezsenność. Obecnie trwające badania wysnuwają jeszcze jeden, nawet bardziej niebezpieczny objaw narażenia oka na groźne światło tuż przed snem – może to wpływać na pogorszenie się nastroju, pobudzać negatywne emocje, wprawiać w zły humor.

Z tego powodu w sypialni nie powinno się niczego oglądać i narażać swojego oka na negatywne warunki. Pewnym rozwiązaniem są aplikacje, których zadaniem jest zmiana barw na bardziej czerwone, odpowiednie dla nocnej pory w ciągu doby. Cieplejsze barwy wpływają na nas dużo bardziej pozytywnie. Niebieskie światło powoli, stopniowo, ale regularnie niszczy ludzki zmysł wzroku. Warto o tym pamiętać przeglądając zawartość swojego smartfona tuż przed pójściem spać.