TAGI

Czym jest melatonina i jakie pełni funkcje?

12-03.jpg

Hormon ten wytwarzany jest na zasadzie autoregulacji i sprzężenia zwrotnego ujemnego. W proces produkcji melatoniny nie tylko angażowana jest szyszynka, ale i układ nerwowy – neurony drogi wzrokowej. To one odbierają bodźce świetlne z fotoreceptorów siatkówki oka, co wpływa na regulację działania szyszynki. Co ciekawe – melatonina wytwarzana jest w największych ilościach w ciemności. W momencie, gdy na wzrok kierowana jest duża ilość promieni światła – wydzielanie jej spada.

Objawy niedoboru melatoniny

Osoby borykające się z zaburzeniami rytmu sen – czuwanie zazwyczaj skarżą się na zaburzenia zasypiania. Towarzyszą im także zmęczenie, senność w ciągu dnia, rozdrażnienie i rozkojarzenie, niemożność koncentracji, ból głowy czy złe samopoczucie. Wiele badań podkreśla, iż melatonina pozwala na szybsze zasypianie, a także redukuje ilość przebudzeń w ciągu nocy.

Niedobory melatoniny można uzupełnić za pomocą melatoniny syntetycznej, która pomaga w przywróceniu prawidłowej równowagi pomiędzy wewnętrznym zegarem biologicznym, a rytmem aktywności organizmu. Nim jednak sięgniemy po melatoninę syntetyczną warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie każdy może ją przyjmować. Odradza się stosowanie melatoniny:

  • kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią,
  • dzieciom,
  • osobom ze schorzeniami wątroby,
  • osobom uczulonym na którykolwiek składnik melatoniny.

Z lekarzem skontaktować powinny się także osoby zażywające leki, chorujące na nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia. Przed zażyciem melatoniny należy zapoznać się z treścią ulotki, by odpowiednio dobrać dawkę leku. Uwaga! Po zażyciu melatoniny nie można prowadzić pojazdów mechanicznych!

Jak jeszcze można uzupełnić braki melatoniny?

Można spróbować na „własną rękę” regulować syntezę melatoniny. Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych elementów:

  • staraj się kłaść spać o tej samej porze i spać ok. 7-8 godzin. W ten sposób dość szybko poznasz swój dobowy rytm snu, a w późniejszym czasie organizm sam zacznie domagać się snu o konkretnej porze,
  • zjedz lekkostrawną kolację – unikaj potraw, które mogą powodować wzdęcia lub inne dolegliwości żołądkowe,
  • postaraj się włączyć do swojej codzienności odrobinę spaceru, co pozwoli dotlenić organizm i pomoże w zachowaniu prawidłowej kondycji.

Melatonina jest hormonem, bez którego rytm snu i czuwania może zostać zaburzony. Jej niedobory negatywnie odbijają się zarówno na naszym zdrowiu, jak i samopoczuciu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm i w razie konieczności skonsultować się z lekarzem, który wskaże czy koniecznym jest sięgnięcie po melatoninę syntetyczną.