TAGI

Błonnik - w jakich produktach można go znaleźć?

01-02.jpg

Błonnik usprawnia działanie pracy jelit, wspomaga regularne wypróżnianie, zapobiega zaparciom, zmniejsza wchłanianie cholesterolu przez co może obniżać ryzyko chorób układu krążenia, obniża stężenie glukozy we krwi, wchłania wodę, co redukuje uczucie głodu, pobudza wydzielanie śliny, ta z kolei chroni nasze zęby przed np. próchnicą, wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, co wpływa na poprawę wydzielania soków trawiennych, poprawia wygląd skóry, a także wzmacnia włosy i paznokcie.

Warto włączyć błonnik do swojej diety, ponieważ jego przyjmowanie niesie wiele korzyści dla naszego organizmu. Biorąc pod uwagę, że jest to produkt pochodzenia naturalnego, mogą stosować go niemal wszyscy. Niemniej warto mieć na uwadze, aby mimo wszystko skonsultować jego przyjmowanie – szczególnie w zwiększonych ilościach – z lekarzem.

W jakich produktach można znaleźć błonnik?

  • pieczywo pełnoziarniste;
  • płatki żytnie;
  • owoce i warzywa (najwięcej błonnika mają porzeczki i maliny);
  • ziarna słonecznika;
  • pestki dyni;
  • suszone owoce, szczególnie morele, figi i śliwki;
  • siemię lniane.

Co ważne – do spożycia błonnika w zwiększonych niż zwykle ilościach powinniśmy stopniowo przyzwyczajać nasz organizm. Zwłaszcza jeśli wcześniej w naszej diecie było go niewiele. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie, ponieważ niewystarczająca ilość płynów może spowodować nieodpowiednie przyswajanie błonnika, co z kolei doprowadzi do zaparć.

Ograniczenia w przyjmowaniu błonnika

Nie powinniśmy przesadzać z przyjmowaniem błonnika – zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Dzieje się tak ponieważ błonnik może utrudnić wchłanianie minerałów i witamin, co na dłuższą metę może spowodować braki pokarmowe, a nawet anemię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dostarczanie organizmowi 20 – 40 g błonnika dziennie. Warto pamiętać, że osoby cierpiące na zapalenie żołądka, wrzody żołądka, zapalenie trzustki, zapalenie dróg żółciowych, zapalenie jelit lub niedokrwistość powinny szczególnie uważać na zbyt duże ilości przyjmowanego błonnika.