TAGI

Ashwagandha: roślina do zadań specjalnych

DO WPISÓW BLOGOWYCH 8.png

Nazwa ashwagandy związana jest z charakterystycznym zapachem, wydzielanym przez to zioło, przypominającym zapach konia. Roślina ta pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji, lecz rośnie także w innych miejscach globu, od Afryki, Australii i Indii przez Wyspy Kanaryjskie i obszary nad Morze Śródziemnym. Mająca zapewniać doskonałe zdrowie i długie życie ashwaganda od wieków była szeroko wykorzystywana w tradycyjnej medycynie wschodniej, gdzie doceniano jej wszechstronne działanie oraz unikalne korzyści terapeutyczne, płynące z jej stosowania. Dzisiaj indyjski żeń-szeń budzi coraz większe zaciekawienie świata naukowego, a badania sukcesywnie potwierdzają niezwykłe właściwości tego krzewu.

Na co pomaga ashwaganda?

Ziele i korzeń ashwagandy to prawdziwa skarbnica różnorodnych substancji i związków. Szczególnie cenne są dwie grupy, odpowiadające za większość prozdrowotnych efektów - witanolidy i glikawitanolidy. Zawarte w części nadziemnej witanolidy wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, co sprawia, że witania ospała jest cennym sojusznikiem w walce z infekcjami i wspieraniu naturalnej obrony organizmu przed szkodliwymi mikroorganizmami.  Obecne w korzeniu glikowitanolidy są odpowiedzialne za działanie adaptogenne i neurostymulujące.

Ashwaganda jest przydatna w zwalczaniu zmęczenia i bezsenności, wspierając zarówno proces zasypiania, jak i poprawę jakości snu. Osoby zmagające się z zapaleniem stawów doceniają ashwagandhę za łagodzenie bólu i poprawę ruchomości, co jest szczególnie ważne m.in. przy chorobach reumatycznych.Doskonale sprawdza się również jako suplementacja dla miłośników aktywności fizycznej, oferując dodatkową energię i wspomagając zwiększenie siły mięśniowej. Jej stosowanie jest także naturalnym sposobem na podniesienie poziomu testosteronu, dlatego często wchodzi w skład suplementów diety dla mężczyzn. 

Nie można również pominąć pozytywnego wpływu rośliny na prawidłowe funkcjonowanie mózgu – zwiększa koncentrację i zdolności psychomotoryczne oraz poprawia samopoczucie, łagodząc stany lękowe i zmniejszając napięcie. Jest silnym antyoksydantem, zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie i chroni przed stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniami DNA, dlatego coraz częściej ma zastosowanie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych. Indyjski żeń-szeń korzystnie wpływa na normalizację poziomu hormonów tarczycy oraz wspomaga pracę trzustki i wątroby, działając w sposób porównywalny do sylimaryny.

Jak stosować ashwagandę?

Forma i dawkowanie zależy od wybranej postaci suplementu – najpopularniejsze są kapsułki i proszek. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta oraz konsultować suplementację z lekarzem. Zaleca się kurację trwającą około 2 miesięcy, po której należy zrobić miesięczną przerwę. Należy unikać przekraczania zalecanej dawki oraz ciągłego stosowania bez przerw. Osoby z chorobami tarczycy, nadciśnieniem, problemami sercowymi oraz jelitowymi powinny zachować szczególną ostrożność. Ashwagandhy nie powinny stosować kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz dzieci.