TAGI

Czy stres wpływa na młodzieńczą skórę?

stres_młodzieńcza.png

Stres jest reakcją organizmu na wydarzenia obciążające oraz zakłócające jego równowagę. Choć w pierwszej fazie może wydawać się mobilizujący, na dłuższą metę stan ten staje się destrukcyjny. Ciągłe odczuwanie stresu jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystne – zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej. Może powodować zwiększoną drażliwość i stany lękowe, a w konsekwencji szereg zaburzeń somatycznych. Przewlekłemu stresowi towarzyszy bardzo często bezsenność, bóle głowy, ataki paniki, a nawet zaburzenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Należy pamiętać, że stres jest jednym z kluczowych czynników ryzyka bardzo wielu chorób.  Skutki stresu często dość szybko widoczne są również na naszej skórze.

W jaki sposób stres wpływa na organizm?

Nie ulega wątpliwości, że w parze z dobrym samopoczuciem idzie dobre zdrowie. Gdy nasze samopoczucie pogarsza się, odczuwamy stres lub inne negatywne emocje, nie pozostaje to organizmowi obojętne – wręcz przeciwnie. W momencie, gdy odczuwamy ciągły stres, naszemu organizmowi coraz trudniej sobie z nim poradzić. Wyczerpują się nasze siły, a zdrowie zaczyna podupadać. Mówimy wtedy o przewlekłym stresie, który może wpływać na rozwój:

przewlekłego bólu głowy,

chorób serca i układu krążenia,

cukrzycy,

kłopotów z trawieniem,

wrzodów żołądka,

kłopotów z cerą i wypadaniem włosów,

otyłości,

rozregulowania cyklu miesiączkowego u kobiet.

Ciągłe odczuwanie stresu silnie wpływa także na obniżenie naszej odporności, co skutkuje tym, że dość często i łatwo możemy „złapać” infekcję, czy zwyczajnie się przeziębić.

Stres widoczny na skórze

W jaki sposób stres odbija się na skórze? Nie ma jednej zmiany, która będzie ściśle powiązana ze stresem – istnieje ich zdecydowanie więcej i w dużej mierze zależą od naszych indywidualnych predyspozycji, diety oraz wieku. Często ze stresem idzie w parze odwodnienie i zmiana koloru skóry – staje się ona szara z widocznymi oznakami przemęczenia. Na skórze mogą także pojawić się wyraźniejsze zmarszczki. To jednak nie wszystko – wiele badań naukowych potwierdza wpływ stresu na pojawienie się wykwitów trądzikowych na skórze. Nie możemy zapomnieć o tym, że stres koreluje z zaburzeniami krążenia, co za tym idzie – odczuwanie silnych emocji może przełożyć się na słabe dotlenienie komórek, w tym naskórka. Wówczas dopływ krwi jest mocno ograniczony, a to z kolei niesie za sobą mnóstwo poważnych konsekwencji.

Doświadczenie silnego stresu nie przejdzie obojętnie przez nasz organizm – wręcz przeciwnie: może nieść za sobą wiele niekorzystnych czynników, z którymi nie tak łatwo będziemy w stanie sobie poradzić. Prowadzenie zdrowego trybu życia, podejmowanie aktywności fizycznej, ale i należyty odpoczynek może pozytywnie wpłynąć na wygląd i kondycję naszej skóry. Dobrym rozwiązaniem może okazać się choćby rytualne domowe spa po ciężkim dniu. Wystarczy wziąć długą relaksującą kąpiel i przygotować zabiegi pielęgnacyjne na twarz. Warto mieć na uwadze, że stres dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Coraz częściej boryka się z nim nastoletnia młodzież. W celu zadbania o swoje zdrowie i samopoczucie warto sięgać po naturalne suplementy diety.

Z myślą o młodzieży powstała  EstroVita Teen Skin. To suplement diety w wegańskich kapsułkach stworzony z myślą o pielęgnacji nastoletniej, wymagającej skóry. Zawarte w produkcie estry roślinnych kwasów omega  3, 6, 9 to najczystsza forma ich występowania. Podczas procesu produkcji usuwane są wszelkie zanieczyszczenia występujące w olejach. Dodatkową zaletą jest wysoka przyswajalność tej formy kwasów omega  oraz czas jego działania w organizmie, nawet do 24 godzin. Dzięki temu zadbasz o zdrowie i piękno młodej cery.

Stres od zawsze był naszym niewidzialnym wrogiem, z którym nieraz ciężko sobie poradzić. I choć wydaje się to banalne, tak ogromne znaczenie odgrywa nasze podejście i nastawienie do stresującej nas sytuacji – czy to wystąpienia publicznego, trudnego egzaminu itp. Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu! Pamiętaj jednak, że jeśli zmagasz się z przewlekłym stresem lub nie potrafisz sobie z nim poradzić – nie lekceważ tego i skonsultuj się ze specjalistą.